wyposażenie dla terrierów

Wyposażenie dla właścicieli terierów

Wyposażenie dla właścicieli terierów

Zabawki, legowiska, grzebienie, szampony, obroże – postaramy się powiedzieć jakie akcesoria powinien mieć właściciel teriera.

Zabawa

Bez względu na wiek naszego psa będzie on potrzebował zabawek. Są one koniecznością inaczej zwierzak będzie znudzony, zacznie obgryzać buty, niszczyć domowe wyposażenie. Muszą to być produkty dla psów, bezpieczne i dopasowane do wielkości zwierzaka. W sklepach nie brakuje gumowych piłek, sznurów czy maskotek, które będą piszczeć.

Odpoczynek

Nasz psiak oczywiście musi mieć zorganizowane miejsce do spania, gdzie będzie czuł się bezpiecznie. Najlepiej ustawić je w takim miejscu, by mógł widzieć domowników. Legowisko musi być na tyle dużo, żeby nie musiał zwijać się w kłębek. Jeśli tak się stanie to nie będzie chciał korzystać z takiego legowiska. Dla małych gatunków terierów jak yorkshire odpowiednia będzie mała budka, natomiast większe czworonogi chętnie będą korzystać z dużej poduszki z miękkim materiałem.

Pielęgnacja

Większość terierów ma gęstą dwuwarstwową sierść, która będzie wymagać regularnej pielęgnacji. Zarówno w przypadku gatunków gładkowłosych jak i szorstkowłosych konieczne będzie posiadanie grzebienia, a w niektórych przypadkach także zgrzebło, trymer czy szczotki. Dbanie o sierść będzie ważne nie tylko ze względu na estetykę, ale również ze względu na zdrowie. Skóra będzie mogła lepiej oddychać mniej będzie wydzielać się łoju i eliminuje się pasożyty. Co jakiś czas psa trzeba kąpać, ale nie robimy tego za często najczęściej raz na miesiąc. Po spacerze wystarczy psa podmywać.

Wychowanie teriera

Terier oczywiście ze względów higienicznych musi mieć swoje miseczki na suchą, mokrą karmę oraz na wodę. Dobrze będzie, jeśli będą dość ciężkie a jednocześnie będą mieli nakładkę antypoślizgową, by pies nie mógł jej przewrócić. Chodzi także o łatwe do utrzymania w czystości miski. Najlepsze rozwiązanie to metalowe miseczki albo takie wykonane z kamionki, które są jednak dość kosztowne. Dla odmiany wykonane z tworzywa sztucznego są mało wytrzymałe i trzeba będzie je często wymieniać. Sporo uwagi należy poświęcić wyborowi karmy, dokładnie należy sprawdzać jej skład. Niektórzy producenci mają karmy przygotowane pod konkretną rasą, niektóre psiaki mają także sprecyzowane potrzeby wynikające ze zdrowotnych problemów.

Spacery i wychowanie

Nawet najbardziej grzeczny terier musi być wyprowadzony w obroży i smyczy. Czasem będzie trzeba także założyć kaganiec. Podstawową kwestią zawsze będzie bezpieczeństwo pupila oraz właściciela czy przechodniów. Wszystkie akcesoria powinny być wykonane z materiałów wytrzymałych, ale przyjaznych dla psiaka. Nie mogą one uciskać ani obcierać szyi, muszą być idealnie dopasowane. Pies nie może się z nich wyrwać i uciec. Absolutnie niewskazane będzie zakładanie psu kolczatki, ponieważ może ona spowodować uszkodzenia ciała. W niektórych przypadkach wygodniejsze od obroży mogą się okazać szelki. Smycz trzeba dopasować do wielkości i żywiołowości psa by nie wydarzyło się w trakcie sporo nic niebezpiecznego, gdyby te elementy nie były dobrze dopasowane.