Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary jest dobrą alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej należy wzbogacać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić klatkę większą, w szczególności jeśli zamierzamy hodować w niej kilka zwierząt.Istotnym jest, aby pręty w klatce nie były położone zbyt szeroko, ponieważ grozi to zaklinowaniem się świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują z klatki. Alternatywą jest granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale bywa nieco twardawy w porównaniu do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo zadbać o czystość w klatce, ale ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej należy ulokować w niej potrzebne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuć się bezpieczna, gdyż będzie mieć kryjówkę, w której może schować się na odpoczynek albo ochłonąć, kiedy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla kota