rodzaje żwirków dla kotów

Rodzaje żwirków dla kotów

Rodzaje żwirków dla kotów

Każdy właściciel kota doskonale wie, że znalezienie odpowiedniego żwirku będzie istotne dla komfortu i domowników i naszego kota. Wiele zależy oczywiście od kota jakiego przygarniamy. Jeśli bierzemy małego kotka będzie można go przyzwyczaić do korzystania z tego żwirku jaki wybierzemy.

Jeśli bierzemy starszego kota ze schroniska czy od kogoś znajomego to taki kot może mieć już swoje preferencje i zmiana dotychczasowego żwirku może być dość trudna. Dla tego zwierzaka będzie trzeba szukać takiego produktu, który jemu będzie najbardziej pasował. Każdy dobry sklep zoologiczny oferuje szeroką gamę żwirków, np. https://www.krakvet.pl/zwirki-dla-kotow-c-150.html

Żwirki drewniane

To ciekawe rozwiązanie dla właścicieli gryzoni i kotów. Ma on miły zapach drewna, który będzie odpowiadał i zwierzakom i ludziom. Drewniane żwirki przygotowuje się z włókien sosnowych i świerkowych bez uzupełniania ich klejem czy sztucznymi barwnikami bądź rozjaśniaczami. Sprasowane drewniane włóka można kupować w różnorakich rozmiarach oraz fakturach. Dla kotów będzie się zalecać używania małych granulek z gładką powierzchnią. Koty nie przepadają za grubą fakturą, poza tym drzazgi z szorstkiej powierzchnie nie będą się wbijać w łapki. Żwirki drewniane są biodegradowalne i mają taką zaletę, że można pozbywać się ich drogą sanitarną.

W zależności od jakości żwirki mogą się rozsypywać, sklejać, zbrylać. Dużą zaletą będzie to, żę dobre pochłaniają zapachy i nie pylą. Polecane dla kotów, które mają długie włosy, ponieważ nie kleją się do sierści. Drewniane granulki są wydajne i lekkie. Im gęstsze żwirki tym bardziej chłonne. Najlepsze pochłaniają wilgoć aż do początkowej wagi co sprawia, że jest to ekonomiczny produkt.

Najlepszy żwirek dla kota

Żwirki bentonitowe

Uznaje się, że żwirki tego typu są o zapachu neutralnym dla kota. Robione z glinki, która będzie się zbrylać pod wpływem wilgoci i dzięki temu czyszczenie kuwety staje się łatwiejsze. Przy doborze żwirku warto zwracać uwagę na parametry, grubsze granulki są tańsze, ale są wykonane z mniej chłonnej glinki co może sprawić, że zapachy szybko wydobywają się z kuwety. Jeśli chcemy, by toaleta kota miała dobry zapach można będzie także znaleźć w sprzedaży specjalne żwirki zapachowe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że koty różnie do nich podchodzą, nie zawsze chcą z takiego podłoża korzystać. Łatwość wiązania wody może jednak sprawić, że bentonit będzie się mógł zbrylić już na sierści i łapach kota. To podłoże może więc wtedy być kłopotliwe. Z drugiej strony najczęściej jest ono najlepiej tolerowane przez koty.

Żwirki silikonowe – zapachowe i nie zapachowe

To nowość na rynku wykonana z silikatu. Często wybierane ponieważ są lekkie i wydajne. Brudne można wyrzucić do toalety. Dodatkowo do tych żwirków można łatwo dodawać substancje zapachowe i będzie można poradzić sobie z przykrym zapachem z kuwety. Mogą być one lepiej akceptowane przez koty niż żwirki bentonitowe. Silikon dla kotów kupić można w drobnych perełkach oraz w dużych kamyczkach. Podłoże tego typu dobrze pochłania zapachy, odparowuje wodę, wyrzucać można więc wyłącznie grubsze zanieczyszczenia a żwirek wymieniamy mniej więcej co około 3 tygodnie.