mokra karma dla psa

Mokra karma dla psa

Mokra karma dla psa

Wiele się mówi, że podstawą diety dla psa powinna być karma sucha, która będzie miała wszystkie ważne składniki odżywcze i mineralne. Co jednak robić, gdy zwierzak nie chce jej jeść? Wiele osób decyduje się na mieszane żywienie, które polega na tym, że suchą karmę uzupełnia się przez dodanie mokrego pokarmu. Warto wiedzieć jaka powinna być ta mokra karma dla naszego psa.

Uzupełnienie diety przez mokrą karmę

Mieszany model żywienia niesie za sobą sporo korzyści. Po pierwsze posiłki są bardziej zróżnicowane i atrakcyjne. Jeśli zwierzak to niejadek, który zamiast jeść suche granulki bawi się nimi t warto co jakiś czas dać mu jakiś pokarm mokry w formie pasztetu czy galaretki z kawałkami mięsa. Dobrym pomysłem jest także dosypywanie stopniowo do karmy suchej mokrej karmy, dzięki czemu pies stopniowo będzie się do tej suchej karmy przyzwyczajał nieco bardziej. Co więcej dobrej jakości mokra karma uzupełni dietę zwierzaka o cenne składniki odżywcze, witaminy, minerały i wodę.

Kiedy podawać psu mokrą karmę?

Nie tylko upodobania smakowe zwierzaka są tym czynnikiem, który będzie decydował o podawaniu mokrej karmy. Niektóre psy z uwagi na choroby jakie mają za sobą albo obecny stan zdrowia powinny dostawać miękką i łatwo przyswajalną karmę. Dotyczy to między innymi psów z różnorakimi chorobami czy nadwrażliwością zębów i dziąseł. Nie można zapominać także o starszych czworonogach, które nie mają większości uzębienia i dlatego gryzienie twardych produktów będzie dla takiego zwierzaka zbyt trudne.

Karma dla psa

Jak wybrać morą karmę dla psa?

Mokra karma dla psa może być zdrowym i tak samo wartościowym posiłkiem jak sucha pod warunkiem, że będzie spełniać kilka ważnych kryteriów. Jeśli ją wybieramy należy zwracać uwagę na zawartość mięsa, rodzaj i jego pochodzenie. Pomimo setek lat udomowienia psy to nadal mięsożercy, którzy potrzebują diety bogatej w wysokiej jakości białko zwierzęce. Składnik ten nie tylko będzie dostarczał energii, ale będzie wpływał na ogólne funkcjonowanie organizmu i narządów wewnętrznych psiaka. Starajmy się wybierać produkty z jak największa ilością mięsa. Mokra karma nie powinna mieć zbóż i wypełniaczy takich jak ziemniaki, które nie dają psu żadnych wartości.

Mokra karma dla psa – dawkowanie

Niektóre psy, szczególnie po zabiegu sterylizacji mogą mieć szczególne predyspozycje do przybierania na wadze. Niestety zdarza się także, że przyczyną nadwagi u psa będzie niefrasobliwość właściciela. Zła dieta lub nieprzestrzeganie zasad dawkowania karmy prowadzą do problemów z utrzymaniem masy ciała u psa. Pamiętać trzeba, że mokra karma jest dużo bardziej kaloryczna od suchej. Jeśli więc chcemy ją podawać musimy uważać, by nie przesadzić z jej ilością. Podawane są dawki na opakowaniach w odniesieniu do wagi ciała danego psa i właśnie w taki sposób będzie trzeba tą karmę dawkować, by nie doprowadzić do tego, że pies będzie nadmiernie tył. Jeśli zauważymy, że taki problem będzie się pojawiał to trzeba oczywiście zmniejszyć ilość podawanej karmy mokrej o jakąś część.