kuweta samoczyszcząca

Koci luksus. Kuwety samoczyszczące

Koci luksus. Kuwety samoczyszczące

Korzystanie z kuwety to umiejętność, którą musi mieć każdy kot. Zanim jednak rozpocznie się lekcje korzystania z niej trzeba wybrać dobry model. Najlepiej wybierać taki, który będzie nie tylko komfortowy dla kota, ale także wygodny dla właściciela, by dało się go czyścić bez problemów. A można również postawić na kuwetę samoczyszczącą.

Kuweta kuwecie nierówna

W sklepach zoologicznych znajdziemy różne kuwety dla kotów, które dzieli się ze względu na budowę na otwarte i zamknięte. Kuweta otwarta to pojemnik w kształcie kwadratu, prostokąta albo trójkąta, wyposażona czasem w specjalną ramkę, która będzie chronić przed rozsypywaniem przez zwierzaka piasku. Modele zamknięte to konstrukcje, które będą przypominać małe domki, które zapewnią kotu prywatność i ograniczać będą w jakieś mierze również ograniczają rozsypywanie żwirku. Mają one również specjalny wywietrznik z filtrem, który będzie neutralizował brzydkie zapachy. Najciekawsze będą jednak kuwety samoczyszczące. Modele bezobsługowe to urządzenia, które są w pełni zautomatyzowane i przeprowadzają czyszczenie bez naszego udziału. Modele obsługowe wymagają naszego sprzątania, ale zajmuje ono wyłącznie kilka sekund i nie jest problemowe.

Kuweta automatyczna

Kuwety samoczyszczące bezobsługowe to rozwiązania nowej generacji. Montuje się tam czujnik, który uruchamia po kilkunastu minutach od kocich odwiedzin specjalne grabki. Sprzątają one zbrylone nieczystości, usuwając je do zbiornika z filtrem. Kuwety te mają specjalny timer, który pozwala również zaprogramować jak często będzie dochodziło do sprzątania, ustalanie stałych godzin albo konkretnych odstępów czasowych między załatwieniem potrzeb przez kota a sprzątaniem. Osoby, które z jakiegoś powodu wystrzegają się kontaktu z nieczystościami mogą zdecydować się na kupno kuwety podłączonej do kanalizacji. Działa na tej samej zasadzie i usuwa zanieczyszczenia nie do zbiornika, ale od razu do kanalizacji, do systemu ściekowego.

Rodzaje kocich kuwet

Kuweta Scoop Free

To produkt przygotowany przez amerykańską PetSafe ma zadaszenie albo w wersji bez zadaszenia. System usuwa nieczystości za pomocą metalowych grabek po tym jak kot opuści kuwetę. W środku znajduje się wkład ze specjalnym żwirkiem Blue Crystal, który będzie pochłaniał wilgoć i nieprzyjemne zapachy skuteczniej niż odpowiedniki.

Obsługa bezdotykowa

Modele obsługowe wyglądają jak klasyczne zamknięte kuwety, ale konstrukcja pozwala na usuwanie nieczystości bez dotyku. Dzięki montowanej w środku kratce poruszając kuwetą będzie można oddzielić zbrylone zanieczyszczenia od czystego żwirku. Przemieszają się one do specjalnego wydzielonego pojemnika, który opróżnić można od razu do worka na śmieci. Nie trzeba będzie korzystać z łopatek i rękawiczek.

Kuweta omega Paw

To obsługowy model, dostępna w dwóch rozmiarach. Dla małych i średnich kotów oraz model dla dużych ras. Nieczystości usuwa się co kilka sekund do wyjmowanego zbiornika bez użycia łopatki, kurzu czy pyłu. Czyszczenie przebiega trójetapowo – kuwetę odwraca się do góry nogami przez lewy bok a następnie stawiamy na ziemi, na koniec przechylamy w prawo. W ten sposób dzięki kartce zniszczenia są oddzielone od czystego piasku.