wybór szelek dla psa

Jak wybrać szelki dla psa? Które najlepsze? Jak je założyć?

Jak wybrać szelki dla psa? Które najlepsze? Jak je założyć?

Coraz poważniejszą konkurencją dla klasycznej obroży są szelki dla psów. Wiele osób będzie po nie sięgać zamiast po klasyczne obroże, inni uważają, że to uzupełnienie i od czasu do czasu się z tego korzysta. Czy warto będzie kupować szelki? Jeśli tak to jakie powinno się wybrać?

Szelki dla psa – kiedy są dobrym wyborem?

Szelki dla psów mają swoich zwolenników, ale zdania są podzielone. W przypadku niektórych psów lepszym wyborem będzie obroża u innych będą to oczywiście szelki. Szelki mogą być bardzo dobrym wyborem dla psów, które nie chcą chodzić w obroży. Nie każdego zwierzaka uda się przekonać do tego ograniczania i dlatego szelki mogą się okazać dla nich lepszym wyborem. Szelki będą także dobrym wyborem w przypadku psów, które będą szarpać za smycz, chcą się uwolnić z obroży. Takie działanie nadwyręża psią szyję, mocne szarpnięcie prowadzić może do podduszenia albo do kontuzji karku u psa. Szelki w tym zakresie będą rozwiązaniem bezpieczniejszym. Szarpiący pies nie obciąży szyi bo szelki oplatają większą część ciała zwierzaka i działają w kilku punktach.

rodzaje szelek dla psaSzelki nadają się do stosowania w wielu codziennych sytuacjach. Dobrze sprawdzać się będą na spacerze, w czasie biegania z psem, w czasie jazdy na rowerze z psem na smyczy a także przy psach zaprzęgowych.

Rodzaje szelek dla psów

W sprzedaży można będzie znaleźć kilka rodzajów szelek dla psów. Te najbardziej popularne wyglądają następująco:

Szelki spacerowe

Najbardziej popularny typ szelek dla psa. Są one najtańszym rozwiązaniem pośród wymienionych. Dostępne w wielu rozmiarach i kolorach. Nie nadają się do stosowania sportowego.

Szelki sportowe

Przygotowane z solidnych materiałów, nie obcierają w czasie biegów czy przy obciążeniu. Szelki sportowe dzielą się na kolejne kategorie, do biegania, zaprzęgowe, z obciążeniem i wiele innych rodzajów. Trzeba je dobrać w zależności od tego do jakiej mają być wykorzystywane aktywności.

Szelki profesjonalne

Przeznaczone do fachowych zastosowań, doskonałe np. dla psów tropiących czy psów przewodników.

Szelki do samochodu

Posiadają specjalne zapięcie, które wpina się w klamrę pasa samochodowego.

Jak wybierać szelki dla psa?

Korzystanie z szelek nie będzie skomplikowane. Gdy raz nauczymy się je zakładać i regulować korzystanie potem będzie proste. Na samym początku trzeba wybrać konkretne szelki dla naszego psa. Dobór szelek jest uzależniony od ich rodzaju, od wielkości czworonoga. Psa trzeba zmierzyć, wymiary konieczne do dobrania szelek to między innymi obwód szyi, obwód klatki piersiowej, długość linii górnej i dolnej. Linia górna to odległość między punktami, gdzie był pomiar szyi i klatki piersiowej. Linia dolna to odległość między dolnymi punktami pomiaru szyi i klatki piersiowej.

Szelki na pewno trzeba dobierać starannie, nie mogą być zbyt grube, obcierające i ciasne. Warto zwracać uwagę, by nie miały ostrych krawędzi i elementów, które mogą podrażniać skórę psa. Oczywiście warto wybrać dobry produkt, by psu zapewniać rzeczywisty komfort użytkowania takich szelek.