dom przyjazny kotu

Jak stworzyć dom przyjazny kotu?

Jak stworzyć dom przyjazny kotu?

Gdy urządzamy mieszkanie zwykle nie zapominamy o tym, że powinniśmy czuć się w nim dobrze. Czy jednak mamy na uwadze i to, że powinno być ono przyjazne także dla naszego zwierzęcia. I ono ma swoje potrzeby, które należy brać pod uwagę aranżując wnętrze. Dzięki temu zwierzę nie będzie wyrządzać aż tak wielu szkód, a jego życie stanie się bardziej przyjemne. Jak zatem urządzić dom, który będzie przyjazny kotu?

Wypoczynek i zabawa

Gdybyśmy chcieli stworzyć hierarchię kocich mebli, z pewnością najważniejszym byłaby kuweta. Już na etapie aranżowania mieszkania dobrze więc zastanowić się nad tym, gdzie powinna zostać umieszczona. Zwykle najlepiej nadaje się do tego łazienka. Nie może być jednak inaczej, skoro mamy do czynienia z miejscem odosobnionym, w którym kot może załatwiać swoje potrzeby bez narażania się na hałas i ludzkie spojrzenia. Kuweta w łazience pozwala też na łatwiejsze utrzymanie higieny, domownicy nie muszą przy tym ryzykować kontaktu z zapachami, które nie zawsze należą do najprzyjemniejszych.

Oczywiście, kuweta w łazience ma też swoje minusy. Musimy pamiętać o tym, że drzwi do tego pomieszczenia powinny być przez cały czas otwarte tak, aby kot miał do nich dostęp zawsze, gdy tylko będzie tego potrzebował. Pomocne mogą okazać się specjalne drzwiczki dla kota, których obecność przyczyni się do tego, że łatwiej będzie nam utrzymać czystość w mieszkaniu i niezbyt atrakcyjny zapach w samej toalecie. Jeśli chodzi o same kuwety, nie powinniśmy mieć większych powodów do narzekania, na rynku mamy bowiem do czynienia z wieloma ich rodzajami.

Opieka nad kotem

Tylko od nas zależy zatem to, czy zdecydujemy się na kuwetę narożną, prostokątną, czy też kwadratową, sami będziemy przy tym mogli wybrać jej najbardziej odpowiednia wysokość tak, aby nadmiar żwirku nie rozsypywał się po pomieszczeniu. Bardzo interesującym modelem wydają się w tym kontekście zwłaszcza modele kryte, które przypominają nieco niewielkie budki. Zwykle są one nieco droższe niż klasyczne kuwety, trudno jednak nie docenić względów higienicznych, jakie przemawiają za ich zastosowaniem. Komplet zwykle uzupełnia mata, dzięki której minimalizujemy ryzyko tego, że resztki żwirku zostaną rozniesione przez kota po całym mieszkaniu.

W mieszkaniu przyjaznym kotu nie powinno zabraknąć również drapaka, dzięki któremu kot może bez większych przeszkód ostrzyć sobie pazurki. Drapaki zasługują na uwagę choćby dlatego, że pozwalają na chronienie mebli, gdy ich bowiem brakuje to właśnie meble stają się przedmiotem kocich eksperymentów. Można je montować zarówno na ścianie, jak i na podłodze, choć odpowiednio wcześnie warto też dążyć do ustalenia, jakie rozwiązanie w największym stopniu odpowiada samemu kotu.

Niektóre drapaki zachwycają dodatkowym wyposażeniem – budkami, półkami i zabawkami zachęcającymi koty do dodatkowej aktywności. Jeśli posiadamy odrobinę talentu, nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy sami zatroszczyli się o wykonanie podobnego rozwiązania zwłaszcza, że wcale nie musi być to zadanie szczególnie trudne. Uzupełnieniem domu przyjaznego kotu powinno stać się legowisko zachęcające mruczka do leniuchowania.