ochrona kota przed kleszczami

Jak ochronić kota przed kleszczami?

Jak ochronić kota przed kleszczami?

Okres wiosenno – letni to zawsze największy czas aktywności kleszczy, które mogą przenosić groźne dla ludzi i zwierzaków choroby. Jeśli chcemy, by nasz pupil był bezpieczny musimy stosować odpowiednie preparaty oraz akcesoria. Podpowiemy jakie z tych produktów będą najlepszym wyborem.

Preparaty typu spot-on

To najczęściej wykorzystywane rozwiązania antykleszczowe. To propozycje, które stosuje się bezpośrednio na skórę zwierzaka. Mogą one być w formie sprayu, pianki, kropli albo płynu do wtarcia, którego ilość uzależniona jest także od wagi zwierzaka. W przypadku kotów jest to jedna dawka, zawsze jednak można radzić się weterynarza, by rzeczywiście odpowiednią dawkę zastosować. Zaletą takiego środka będzie łatwość aplikacji, niska cena, wadą krótki czas działania do czterech tygodni. Jeśli więc go stosujemy trzeba go regularnie wykorzystywać. Preparaty są oczywiście dla zwierzaków bezpieczne.

Beaphar Vermicon Line-on

To środek w kroplach przeciwko pchłom i kleszczom. Bezpieczny dla zwierzaków domowych, dorosłych, dzieci i środowiska. Stosując go można również głaskać kota bez obaw. Dzięki zawartości aloesu ma działanie kojące, dodatkowo wpływa korzystnie na to jak wygląda sierść i skóra zwierzaka. W opakowaniu są trzy opakowania po 1 ml i wystarczą na cztery tygodnie.

Pianka Amiwet

Preparat przeznaczony do wcierania w skórę, który będzie odstraszał kleszcze i pchły. W zależności od wielkości zwierzaka stosuje się jedną albo dwie dawki wielkości orzecha włoskiego. Po nałożeniu warto wybrać się zwierzakiem na spacer, wtedy zwiększa się skuteczność środka. W składzie znajduje się olejek Neem, który poprawia wygląd sierści i kondycję skóry.

Ochrona przed kleszczami

Obroże biobójcze

To obroże, które zawierają substancje biologiczną, dzięki której pokonać można kleszcze i pchły. Skóra staje się nieatrakcyjna dla pasożytów. Jeśli chcemy, by była skuteczna zwierzak musi ją stale nosić. Zapewnia ochronę nawet do pół roku. Właściciele kotów polecają jednak stosowanie tego produktu wyłącznie pod nadzorem, na dłuższych wyjściach kot może zahaczyć o gałąź i zrobić sobie krzywdę.

Obroża Happs firmy Bros. Długość: ok. 35 cm.

To produkt przeznaczony dla kotów powyżej 4 miesiąca życia, który będzie skutecznie eliminował kleszcze, pchły i nie powoduje zaburzenia zmysłu powonienia. Jest wodoodporna, dzięki czemu w każdych warunkach można ją stosować. Do stałego stosowania także profilaktycznego.

Szampony przeciwkleszczowe

Szampony, które będą odstraszać kleszcze oraz pchły o działaniu wspomagającym, dlatego nie stosuje się ich samodzielnie. Poprawiają one odporność na pasożyty, jeśli będą stosowane również z innymi środkami zabezpieczającymi. Szampony te mają również właściwości myjące, dlatego można je regularnie stosować jednocześnie dbając o czystość zwierzaka. Nie stosuje się ich u ciężarnych kotek oraz u kotów poniżej 3 miesiąca życia. Należy zawsze używać jednorazowych rękawiczek, jeśli myjemy kota tym szamponem.

Szampon Amiwet

To szampon, który stosowany przy innych środkach będzie również działał profilaktycznie i staje się wsparciem w walce z kleszczami. Olejek Neem znajdujący się w składzie wpływa na wygląd sierści i skóry.