jak karmić jamnika

Jak karmić jamnika, aby uniknąć nadwagi?

Jak karmić jamnika, aby uniknąć nadwagi?

Jamniki są zaliczane do psów niewielkich, nie oznacza to jednak wcale, że odznaczają się jedynie niewielkim apetytem. Wręcz przeciwnie, to psy, które lubią i potrafią dobrze zjeść, nic więc dziwnego, że tak duże znaczenie dla ich opiekunów ma wiedza o tym, jak wybrać odpowiednią karmę. Jamniki słyną z apetytu, nie powinniśmy więc dziwić się, że bardzo wielu przedstawicieli tej rasy ma problemy z nadwagi.

Jeśli mamy nieco ociężałego labradora, z pewnością nie musimy obawiać się problemów z chodzeniem. U jamników jest inaczej i nawet niewielka nadwaga sprawia, że pojawiają się kłopoty tak ze stawami, jak i z kręgosłupem. Otyłość odbija się na zdrowiu zwierzęcia, opiekun powinien więc dążyć do tego, aby nie dopuścić do jej pojawienia się.

Potrzeby żywieniowe jamników

Jamniki są psami ruchliwymi, nic więc dziwnego, że zalecana jest dla nich karma wysokoenergetyczna. Właściciel powinien jednak przywiązywać możliwie jak największą wagę do jej dozowania. Tu pomocne okazują się same opakowania, zwykle pojawia się na nich bowiem adnotacja odnosząca się do optymalnej wielkości porcji, jaką można podać jamnikowi. Karma nie może być przy tym rozwiązaniem przypadkowym. Najlepsza jest ta, która została przygotowana z myślą o jamnikach, choć dobrze sprawdza się też karma dla przedstawicieli ras małych. Poważnym błędem może jednak okazać się nie tylko wybór nieodpowiedniej karmy. Wielu właścicieli zapomina o tym, że jamników nie powinno się przekarmiać, a co za tym idzie złym pomysłem okazuje się pozostawianie im przez cały czas swobodnego dostępu do jedzenia.

Karma sucha

Najczęściej wybieranym rodzajem karmy dla jamników jest karma sucha, co nie powinno dziwić, sięgają po nią bowiem również właściciele psów innych ras. Jej znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim szeroka dostępność, nie można jednak również narzekać n ograniczony wybór karmy tego rodzaju. Kupujący doceniają również to, że karma sucha dla jamników jest dostępna w przystępnej cenie.

Dieta dla jamnika

Karma mokra dla jamników

Karma mokra jest stosowana przede wszystkim jako uzupełnienie diety, choć bywa i tak, że stanowi główne pożywienie dla jamników. Właściciele psów nie przepadają za nią jednak, opakowania są bowiem zwykle dopasowane do potrzeb większych psów, a sama karma dość szybko się psuje.

Pokarm przygotowywany samodzielnie

Niektórzy właściciele psów zastanawiają się również nad posiłkami przygotowywanymi samodzielnie, choć rośnie świadomość tego, że mamy w tym przypadku do czynienia z dość trudnym zadaniem, którego nie powinniśmy podejmować się, jeśli nie dysponujemy wiedzą na jego temat. Jamniki odznaczają się specyficznymi potrzebami żywieniowymi, co dodatkowo może komplikować zadanie. Niewielkie psy są zwykle znacznie ruchliwsze niż zwierzęta o większej masie, a to sprawia, że dopasowanie karmy do ich potrzeb okazuje się mieć szczególnie duże znaczenie.

Jeśli nasz jamnik jest jeszcze szczeniakiem, musimy mieć na uwadze to, że jego wzrost będzie szybszy niż u psów ras dużych. Co za tym idzie mały jamnik zgłasza imponujące zapotrzebowanie nie tylko na składniki odżywcze, ale również na kalorie. Jego dieta powinna być bogata zarówno w białko, jak i w tłuszcz.