dobór smyczy i obroży do psa

Jak dobrać smycz i obrożę do wielkości psa?

Jak dobrać smycz i obrożę do wielkości psa?

Posiadanie zwierzaka to wiele obowiązków i wiele wiedzy do przyswojenia. Warto wiedzieć między innymi jaki sprzęt będzie nam potrzeby do spacerów, a co najważniejsze co będzie odpowiednie dla naszego zwierzaka. Dobór smyczy i obroży nie może być przypadkowy, w dużej mierze uzależniony jest od wielkości psa, ale zdarza się, że może o tym również decydować uosobienie psa. Warto przeczytać kilka wskazówek jak ten idealny model wybrać.

Dla szczeniaka i małego psa

Młode psy, szczególnie takie w trakcie nauki chodzenia na smyczy będą się nią bawić i podgryzać tą część, jakiej będą sięgać. W tym okresie nie ma sensu kupować drogiego sprzętu. W zupełności wystarczy parciana smycz z niezbyt dużym karabińczykiem. Ciężka przeszkadzać będzie nieprzyzwyczajonemu do obroży psu, co utrudni spacerowanie. W dodatku obroża powinna być także cienka. W przypadku małych psów pierwszą obrożę trzeba zmienić po kilku miesiącach. Chcąc oszczędzać kupujemy często od razu szerszą obrożę, ale jest to ze szkodą dla psa.

Sierść jest bowiem delikatna i można doprowadzić do otarcia na karku zwierzaka. Szczególnie gdy ciągnie smycz a tego nie unikniemy na początku. Dobrym wyborem jest mniej więcej około 150 cm długości i szerokość na poziomie 2 cm. Na początek lepiej nie kupować długiego modelu i produktów na sznurku automatycznie się rozwijającym. To pan decyduje kiedy pies może się bardziej oddalić. Szczeniaki, które są ciekawe świata nie nauczą się równego kroku jeśli będą miały smycz, która będzie się rozciągać z pociągnięciem. Dlatego lepiej mieć prostą i tanią smycz, dzięki której będzie kontrola nad zwierzakiem.

wygodna obroża dla psa

Rozmiar obroży

Wybierając rozmiar obroży należy kierować się szerokością, która podawana jest w cm a także jaka istnieje możliwość regulacji. W zależności od tego czy pies ma biegać luzem czy ma pilnować posesji musi mieć obrożę, której zapięcie będzie mniej więcej w środku. Zawsze musi istnieć możliwość regulacji obwodu. Rasy, która mają bujną sierść muszą mieć zapinaną nieco ciaśniej, by po spłaszczeniu sierści nie było tak, że obroża zsunie się z karku. Jeśli zapięcie znajdzie się na ostatnim oczku to znak, że zwierzak już wyrósł z tej obroży.

Materiał na obrożę

O ile smycz może być prosta nylonowa czy parciana o tyle obroża dobrze, jeśli będzie skórzana. Dobrze, gdy jej warstwa wewnętrzna jest wyłożona filcem albo innym materiałem, który przepuszcza powietrze. Przed zakupem trzeba zobaczyć jak ustawione jest oczko na karabińczyk, dobrze jeśli znajduje się dość blisko zapięcia, tak by mocując smycz wszystko znajdowało się na karku psa.

Polska marka Artleder ma do zaoferowania dobre jakościowo smycze, które mają nitowane łączenia. Produkty są wytrzymałe, ze względu na to, że klejenie wzmocnione zostaje szyciem i podwójną warstwą materiału. Klamry i wszystkie łączenia są kute więc nie ma szans na to, że w czasie użytkowania będą pękać. Wybierając rozmiar należy dokładnie ciasno zmierzyć szyję psa i zapięcie dopasować w taki sposób, gdy po ugłaskaniu siersci pod obrożą znajdą się dwa palce.